روغن زیتون و دوران بارداری و نوزادی

روغن زیتون نقشی اساسی در رشد جنین در طول دوران حامگی ایفا می کند و کمبودش اثرات مضری بر رشد بعدی بچه می گذارد . ثابت شده است که رشدفرزندانی که مادرانشان دردوران حاملگی ازروغن زیتون استفاده کرده اند، از لحاظ قد، وزن، رفتار و واکنش های رفتاری ، بهتر است. جنین برای رشد نیاز به ویتامین E دارد. اگرچه این مورد در روغن زیتون فراوان نیست، اما کیفیت کافی را به خاطر مقاومتش در مقابل اکسیداسیون، دارا می باشد. پس، هم مقدار و هم نوع غذایی که در دوران حاملگی مصرف می شود، نقش مهمی در تطبیق سوخت و سازی که در مادر و رابطه اش با جنین ایجاد می شود، ایفا می کند.

 روغن زیتون و تغذیه از طریق پستان

در طول مدت شیردهی؛ ویتامین E موجود در خون مادر در غدد پستان جمع می شود، پس در طول تغذیه از طریق پستان ویتامین E ذخیره مادر به نوزاد منتقل می گردد. بنابراین باید مقدار معینی از این ویتامین در طول دوران شیردهی حفظ گردد. ویتامین E را برای نوزادان نابالغ تازه متولد شده با ناتوانی های لوزالمعده یا کبدی نیز تجویز می کنند، زیرا تاثیر مناسبی بر سیستم کبدی-صفرایی می گذارد. اما روغن زیتون نه تنها اسید چرب های لازم برای رشد نوزاد را فراهم می کند، بلکه نسبت اسیدلینولئیک به اسیدلینولنیک آن (اسید چرب های ضروری) همانند شیر پستان می باشد. اثر مفید اسیدهای روغنی در طول دوران حاملگی باقی می ماند. بعلاوه اسید روغنی در جلوگیری از هیپرکلسترولامیا و سخت شدن شریان ها، که در دوران بچگی شروع می شود، تاثیر بسزایی دارد. به نظر می رسد این اسید اثر مثبتی بر رشد و سخت کردن استخوان و رشد در طول دوره نوزادی، داشته باشد.

 مواد لازم رژیم غذایی

توصیه می شود که در طول دوران بارداری و شیردهی از چربی بیشتر استفاده گردد. افزایش مصرف چربی های اشباع نشده مانند روغن زیتون باعث کاهش چربی های اشباع شده و کلسترول در بدن مادر و جنین می شود.

باید از روش های عمومی رژیم غذایی تبعیت کرد و مقدار کالری ورودی را کنترل کرد تا از ایجاد وزن اضافی جلوگیری کرد. کودکان زیر 3 سال نسبت به کودکان بالای 3 سال احتیاجات رژیمی متفاوتی دارند.40 درصد از انرژی مصرفی آنها از چربی حاصل می شود، حال این چربی در شیر پستان باشد یا سایر انواع شیر.

توصیه می شود که از این الگوی رژیمی پیروی شود و از اینکه انرژی و مواد غذایی ورودی مواد لازم برای رشد بچه ها را پوشش می دهند،اطمینان حاصل گردد.